Liga Profesionista Romana de Skandenberg, categoria 70 kg

Prima competitie de skandenberg de acest gen de la noi s-a desfasurat, in data de 6 ianuarie 2007, la Bucuresti. Avand experienta concursurilor interne si internationale la care a participat, principalul organizator, Ion Oncescu, a reusit sa realizeze un concurs cu nimic mai prejos fata de cele de afara. Iata ca un sportiv consacrat se implica, din ce in ce mai mult si in organizarea de concursuri. Un exemplu de urmat si pentru alti pasionati al acestui sport, al bratelor de fier.

Concursul s-a desfasurat in sistem liga, la categoria 70 kg, fiind invitati cei mai buni 8 sportivi din tara, conform rezultatelor din concursurile anterioare. Fiecare sportiv a concurat, pe rand, cu ceilalti sporitvi, intai la bratul drept si apoi la bratul stang.

La bratul stang s-a impus, fara emotii, pitesteanul Daniel Chivu, care este si campionul national la aceasta categorie. Pe locul secund s-a clasat, surprinzator, tanarul de numai 19 ani, Biro Antal din Baraolt, urmat de bucuresteanul Dan Diaconescu.

Dupa cele 28 de meciuri de la bratul stang, a urmat o scurta pauza, dupa care a inceput competitia la bratul drept. Favoritul, Daniel Chivu, a castigat, neinvins, urmat de Dan Diaconescu si Dragos Vornicu.

Clasamentul final, rezultat din cumulul punctelor obtinute de la bratul stang si drept, a fost urmatorul: