Cupa Valcea, editia a II-a, 2007

Avand experienta editiei anterioare, dl. Alin Paius a reusit o foarte buna organizare pentru editia a II-a a concursului de skandenberg, Cupa Valcea. Desfasurat in data de 28 iulie 2007, pe terasa Aroma a Mallului din Rm. Valcea, concursul s-a bucurat de participarea a 32 de sportivi, multi dintre ei medaliati la Campionatul National din acest an. Au fost 4 categorii de greutate la bratul drept, iar sistemul competitiei a fost cel al dublei eliminari. Arbitrajul a fost asigurat de Mihai Serban si Victor Barbu iar secretariatul de Dragos Corcoveanu.

La categoria 70 kg s-au inscris 8 sportivi. Surpriza a venit din partea sibianului Florin Bratian clasat pe locul secund, care l-a invins pe vicecampionul national al acestei categorii, George Diaconescu. Locul 1 i-a revenit lui Daniel Chivu, venit foarte motivat pentru acest concurs.

1. Daniel Chivu – Pitesti

2. Florin Bratian – Sibiu

3. George Diaconescu – Bucuresti

4. Cosmin Dumitrescu – Bucuresti

5. Ion Daian – Olanesti

6. Lucian Bozu – Radauti

Cea mai numeroasa categorie din concurs – 85 kg – cu 10 sportivi la start. De remarcat revenirea lui Andrei Kopandi dupa o pauza competitionala, el ocupand un merituos loc 3. Locul secund a fost ocupat clar de pitesteanul Bogdan Ghita, actualul campion national al acestei categorii. El a cedat in fata lui Andrei Chipreanov, care a fost, de altfel, surpriza concursului. Acesta si-a invins toti adversarii intr-o fractiune de secunda, avand, de fiecare data, un start foarte rapid. Sunt curios ce va face pe plan international la Campionatul Mondial care se va desfasura curand in Bulgaria.

1. Andrei Chipreanov – Radauti

2. Bogdan Ghita – Pitesti

3. Andrei Kopandi – Bucuresti

4. Daniel Andronache – Gl.

5. Lucian Tache – Prahova

6. Radu Anghel – Bucuresti

La categoria 100 kg, batalia s-a dat pana la locul 2, locul 1 fiind castigat fara nici un fel de problema de Ion Oncescu. Adrian Paslariu si-a adjudecat locul secund, iar locul 3 a revenit localnicului Emilian Avram, cel mai bine clasat, dintre valceni, la acest concurs.

1. Ion Oncescu – Bucuresti

2. Adrian Paslariu – Suceava

3. Constantin Avram – Rm. Valcea

4. Ionut Coltosu – Bucuresti

5. Marius Muresan – Bucuresti

6. Octavian Ceti – Constanta

Cea mai grea categorie din concurs, +100 kg, a fost castigata clar de Olimpiu Fat.

1. Olimpiu Fat – Sisesti, Maramures

2. Radu Georgescu – Bucuresti

3. Mihai Dumitrascu – Bucuresti

4. Alin Cuemjiev – Bucuresti

5. Mihai Dragomir – Craiova

6. Razvan Ionescu – Rm. Valcea

La concursul open, au participat primii doi clasati de la fiecare categorie. Castigator absolut a fost Ion Oncescu.