Liga Balcanică 2014, 80 kg

Pe data de 7 august 2014, la Bansko (Bulgaria), a avut loc Liga Balcanică la categoria 80 kg. S-au înfruntat 8 sportivi foarte valoroși, campioni naționali sau medaliați la europene: doi bulgari, doi români, doi greci, un croat și un sârb.

Din partea României au participat Viorel Dobrin, multiplu campion național și bronz la europene, și Daniel Andronache, multimplu campion național. Echipa noastră a fost întregită de arbitrul Eduard Dimiean care a oficiat la masa de concrus alături de cunoscutul bulgar Hristo Delidzhakov.

Ambii sportivi s-au comportat foarte bine, Viorel Dobrin reușind să ocupe locul secund, la doar două puncte de bulgarul Dimitar Yulev, vicecampion european. Viorel s-a clasat pe locul 3 la brațul stâng și pe primul loc la brațul drept. Daniel Andronache a trebuit să țină regim strict într-o perioadă scurtă pentru a scădea sub 80 kg. Chiar și așa s-a clasat pe locul 4, ocupând poziția secundă la brațul stâng și locul 6 la cel drept.